Mgr. Jiří Šupa - psychoterapeut
Mgr. Jiří Šupa, Ph.D. - soukromá psychoterapeutická praxe

Metafory rodiny v každodenním jazyce a v rodinné terapii


Článek se zabývá metaforami rodiny v běžném každodenním jazyce. Seznamuje čtenáře se základními prvky teorie kognitivní lingvistiky a krátce charakterizuje dvě autorské metafory rodiny v současné české rodinné terapii - ostrov rodiny, rodina jako sociální děloha. Navazují výsledky výzkumu (Račovská, 2007)2, který „odkryl“ několik základních metafor rodiny používaných v každodenním jazyce. Tyto přirozeně existující metafory jsou: rodina jako živá entita (rostlina, strom, tělo), rodina jako stavba nebo její součást (krb, střecha, přístav, hnízdo) a rodina jako spojení (kruh, pouta). V závěru srovnáváme psychoterapeutické autorské metafory s metaforami rodiny v běžném jazyce.

celý text >
telefonek

775 118 311

zavinac

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

domecek

Psychoprofi
Mrkosova 35
Brno-Židenice

kompas

Mapa
Byl jsi dneska tátou?

celý článek

Seminář pouze pro tatínky!

Hledáte způsob, jak být ve vztahu se svým synem nebo dcerou? Chcete sdílet svoje zkušenosti a najít zdroje pro rozvoj otcovství ve Vašem životě?

Pro koho? Jsou vítáni muži, kteří chtějí více žít svoje rodičovství, aby si svůj vztah...Dny duševního zdraví v Brně 1.-9.10.2015

celý článek

Sdružení Práh opět pořádá Dny duševního zdraví v Brně. Více informací najdete na www.prah-brno.cz. Během celého týdne funguje anonymní bezplatná psychiatricko-psychologická poradna a sociální poradna na Štěpánské 12 od 13:00-19:00.

Program:

1.10. 18:00 Vernisáž...

Všechny aktuality >>